W. I. Juretzko
Biography
Profile
History
Cold War
Articles
Exhibitions
Publications
Photos
Links

Please sign my

Guestbook

Write me an E-mail

Write me an E-mail

Best view: Resolution 1024 x 768 Type size Middle

Werner by Freesilesia

Werner by RS

This page was established 11-15-2000

Kosciol

 

Kościół który moji przodkowie zbudowali

Napisał Werner I. Juretzko

Górny Sląsk - Rok 2000 Wrzesień

Gdy kościelny wielkim kutym żelaznym kluczem te drzwi otwarł, ukazał się nam ten barokowy przepych który to wnętrze tego małego drewnianego kościółka zdobi.

Przy tym widoku wróciły nasze myśli z powrotem do średniowiecza do życia tych ludzi którzy w tych okolicach kiedyś żyli i działali.

Moich przodków ze strony matki.

Historia roztoczyła się przed nami !

U nich panował jeszcze pokój w roku pańskim 1622. Wkoło nich, mieszkańców Ruptawy, położonej w północnych Beskidach, w dzisiejszym południowym Górnym Sląsku panował mord i śmierć.

I to był ten początek !

Początek jednej wojny której historia później dała nazwę :

,,Wojna trzydziestoletnia,,

Gdy w 1618 roku rozwścieczeni petenci w Praskim Hraczynie trzeciorzędnego urzędnika z okna wyrzucili, który im nie dał zezwolenia na budowę kościoła, zaczęła się trzydziestoletnia wojna.

Znane jako te “Praskie wyrzucenie z okna” biją się, rozrywają i mordują się od tego czasu narody Europy w religijnym fanatyźmie. Z imieniem Boga na ustach zamieniają wielkie połacie Europy w gruzy i popiół, aż dopiero w 1648 roku wykrwawieni Katolicy i Protestanci wspólny język do pojednania znaleźli.

Tylko cztery lata później, nienaruszeni przez wydarzenia wkoło nich w Ruptawie ciesząc się pokojem, wycinają drwale w okolicznych lasach drzewa do budowy kościoła. Rolnicy, pasterze, gospodarze i parobkowie są tymi co na tej kamienistej ziemi ich chleb codzienny zapracowują.

Jednak wszyscy pracują wspólnie aby ta budowlą Bogu swoje oddanie pokazać.

Ten w końcu w stylu barokowym zbudowany kościół został wyświęcony w imieniu świętego Bartłomieja. Całkiem z drewna zbudowany, z jednym tylko przedmiotem z kamienia : chrzestnicą przy ołtarzu.

Christina z USA przy kamiennej chrzcielnicy

Jedną w dosłownym tego słowa znaczeniu ,,poruszającą,, historię ma ten mały drewniany kościółek do opowiedzenia, ten z paroma innymi jemu podobnymi jeszcze isniejącymi które prze Polskę zostały pod ochroną postawione.

Bo poruszana była ona. W 1971 roku belka po belce, kawałek po kawałku został on rozebrany aby zostać 15 km dalej w Kaczycach blisko czeskiej granicy znowu odbudowany.

Widok kościółka w Kaczycach

Historia kościoła przed wejściem

Udokumentowane jest, że kościół ten został na tym samym fundamencie odbudowany, na którym w 1447 roku już kiedyś św. Piotrowi poświęcony kościół stał. ( Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki jeszcze nie był wtedy urodzony). Jak ten kościół zniknął - nie jest znane z historii.

Tą historię, że kiedyś przybyło wielu jeźdźców konnych z wielkimi szablami i ją spaliło, słyszała moja matka od swojej babki która ją wychowywała. Grób jej matki jest tylko czterdzieści kroków oddalony od miejsca gdzie kiedyś ten kościoł w Ruptawie stał.

O prababce pisze w księdze kościelnej ...... ,, przez złego psa ugryziona zmarła Marianna Swoboda w 1891 roku. Panie daj jej wieczny odpoczynek ,,

Inny wpis który o szczęśliwszej epoce wzmiankuje : ....... woźnica wysokourodzonego Pana von Reitzenstein Johann Swoboda bierze przed Bogiem córkę gospodarza Mariannę Retzlik za żonę..... w roku pańskim 1879. „

Kwiaty zdobią grób Marianny Retzlik z 1891 roku.

Trzy generacje potomków modlą się nad jej grobem, Dorota, Teresa, Rafael, Werner i Chrissy

Wszędzie gdzie się poruszaliśmy, gdzie nasze kroki nas prowadziły, na cmentarzu, na drodze do i od kościoła, na ołtarzu w kościele, i w chrzestnicy ze święconą wodą, wszędzie na nas niemych świadków nasi przodkowie na nas patrzą i z nami chcą rozmawiać.

Nas witają i chcą nam powiedzieć: ,, Witajcie, wy dzieci naszych dzieci na tej ziemi na której żeśmy kiedyś żyli ! ,,

Co tą historię dotyczy, to ta wymaga korektury. W dzisiejszych opisach o tych rzadkich i jeszcze utrzymanych barokowych drewnianych kościołach w Polsce jest ten jako kościół w Kaczycach wzmiankowany.

To jest falszywie i wprowadza w błąd.....

To jest kościół z Ruptawy, który teraz w Kaczycach stoi !

Kazimiera Drewniok

W Radlinia-Obszarów urodzona, teraz zamieszkała w Rybniku.

To jest jeden z jej szkiców który zawiera śląskie motywy.

W jej książce ,, Kościółki drewniane w Polsce ,, znajduje się jej szkic: Kościoł św. Bartłomieja w Kaczycach.

 

Strona zrobiona 17.10.2000

Zum vorherigen Artikel

Home

Zum nächsten Artikel

[W. I. Juretzko] [Biography] [Profile] [History] [Cold War] [Articles] [Exhibitions] [Publications] [Photos] [Links]